Ananas



Rzadko kto ma okazję podziwiać ananasy rosnące pod gołym niebem, odmiany ananasa jadalnego (Ananas comosus) uprawiane są bowiem wyłącznie w tropikach (wywodzą się z Brazylii). Łatwo natomiast można stać się posiadaczem okazu rosnącego w doniczce.

 

Ananas
Hodowla-Ozdobne odmiany ananasa są niezbyt duże - zwykle półmetrowej wysokości - i nie mają smacznych owoców, lecz prezentują się bardzo oryginalnie. Z rozet ich żółto lub purpurowo paskowanych liści wyrastają pojedyncze łodygi zakończone kilkucentymetrowym barwnym owocem z charakterystycznym pióropuszem. Jadalne odmiany mają zielone liście. Rośliny te nie wymagają wiele i doskonale się czują w mieszkaniach. Światło Ananas dobrze rośnie w pomieszczeniach jasnych. Najbardziej odpowiada mu parapet południowego okna. Nie boi się ostrego słońca, a tylko okazy o żółtawych paskach, gdy są osłabione po zimie, mogą zostać przypalone przez bardzo silne promienie. Temperatura Roślina ta lubi ciepło (ok. 20 st. C), nawet zimą. Zaczyna natomiast niedomagać, stojąc długo w temperaturze poniżej 16 st. C lub w przeciągu. Wilgotność powietrza Ananas nie jest pod tym względem wymagający. W ogrzewanym kaloryferami pokoju przetrwa zimę bez spryskiwania liści. Podlewanie Roślina może się długo obyć bez wody, ale w czasie letnich upałów warto ziemię podlewać obficie, choć niezbyt często - dopiero gdy lekko przeschnie. Trzeba też zawsze pamiętać o usuwaniu wody z podstawki. Nawożenie Od maja do kwietnia raz w miesiącu dokarmia się roślinę nawozem płynnym o stężeniu o połowę mniejszym, niż zalecane przez producenta. Przesadzanie Kiedy wiosną kępa zbytnio się rozrośnie, należy zmienić jej doniczkę na nieco większą i dosypać ziemi uniwersalnej (dobrze jest dodać do niej torfu i piasku). Po przesadzeniu przez dwa tygodnie ananasa się nie podlewa i nie nawozi. Choroby Jeśli nie ma zalanych korzeni, roślina ta rzadko choruje. Nie atakują jej też szkodniki.
Wartość ananasów-Ananas ma niepowtarzalny smak i intensywny zapach. Karaibskie słowo anaana, od którego pochodzi nazwa rośliny, znaczy "aromat aromatów". Świeży owoc jest bogaty w cenne dla naszego organizmu składniki odżywcze, a przy tym mało kaloryczny. Dostarcza sporo błonnika, który, pęczniejąc w żołądku, tłumi uczucie głodu. Duży plaster ananasa zawiera 30 mg witaminy C - czyli prawie połowę zalecanej dziennej dawki - a także witaminy A, B, PP oraz wapń i bromelinę - enzym rozkładający białko i ułatwiający trawienie. To ona powoduje, że roztwór żelatyny zmieszany z kawałkami świeżych owoców się nie ścina. Ananasy konserwowane w zalewie są słodsze i nie mają tych właściwości. Świeże owoce zaleca się osobom cierpiącym na niestrawność i sła-be wydzielanie soków trawiennych. Poprawiają też one między innymi funkcjonowanie nerek, pracę wątroby i naczyń wieńcowych. Ananas ma również działanie przeciwzapalne i likwidujące obrzęki. Okłady z jego świeżych plastrów pomagają przy stłuczeniach, ropiejących krostach i opuchliźnie. Obecnie ananasa używa się do produkcji niektórych preparatów odchudzających i kremów przeciwko cellulitowi. Z liści wierzchołkowych uzyskuje się przędzę do produkcji koronek i przewiewnych tkanin.
Źródło-http://dom.gazeta.pl/ogrody/1,72164,2330669.html