O Bananowcach-
Bananowce do prawidłowego rozwoju potrzebują klimatu ciepłego i wilgotnego. Wysoka jakość owoców zależy od dużej ilości wody i wysokiej temperatury,około 20°C. Najlepsze wyniki osiąga się przy opadach wynoszących 120-150 mm miesięcznie. Wymagania glebowe roślin nie są duże.
Hodowla Doniczkowa- Bananowce są roślinami klimatu gorącego (temperatura powyżej 20°C), jednostajnie wilgotnego, uprawianymi dzięki nawadnianiu. Nie lubią wiatru ze względu na słabe łodygi i kruche liście. Najlepszymi glebami do ich uprawy są gleby drobnoziarniste, piaszczysto-gliniaste, dobrze nawodnione.
Zapewnienie właściwych warunków uprawy bananowca karłowego w mieszkaniu wymaga nieco wysiłku. Przede wszystkim roślina potrzebuje jak najwięcej światła i dużej wilgotności. Doskonale będzie się czuła na przeszklonej werandzie. Jeżeli nie masz werandy, dla młodych, niewielkich egzemplarzy wystarczy parapet okna południowego. Potem, gdy już wyrosną, trzeba je umieścić jak najbliżej okna, w miejscu nasłonecznionym.
Pamiętaj także, iż bananowiec lubi ciepło - wymaga temperatury co najmniej 15°C (także w okresie zimowego spoczynku).
Podłoże dla bananowca powinno być żyzne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH około 6,0). Doskonały będzie duży pojemnik lub donica wypełniona podłożem złożonym z ziemi kompostowej liściowej i darniowej z niewielką domieszką torfu i piasku. Warto dać donicę większą, gdyż roślina szybko rośnie, a nie lubi zbyt częstego przesadzania. Jeżeli obecna doniczka będzie już zbyt mała, roślinę przesadzamy do większej donicy w okresie wiosennym.
Musisz pilnować aby gleba w doniczce była stale wilgotna. Z reguły konieczne jest podlewanie dwa razy w tygodniu. Pilnuj jednak aby po podlaniu woda nie pozostawała na podstawce. W okresie jesienno-zimowym, trzeba roślinie zapewnić okres spoczynku i nieco ograniczyć podlewanie.
W okresie wegetacji bananowca dokarmiaj co 2 tygodnie nawozem dla roślin o ozdobnych liściach (np. Osmocote w płynie). Jesienią i zimą, jeśli roślina pozostaje w jasnym i ciepłym miejscu, zalecane jest nawożenie co 4 tygodnie.
Pamiętaj, iż roślina nie znosi przeciągów i potrącania, gdyż ma bardzo kruche liście, które łatwo ulegają uszkodzeniu. Przy nieostrożnym dotknięciu liści, mogą one popękać wzdłuż nerwów i więdnąć.
Gdy lato jest ciepłe, bananowca można wystawić na zewnątrz w zaciszne, ciepłe i słoneczne miejsce. Trzeba jednak uważać aby w czasie przenosin nie uszkodzić kruchych liści rośliny. Gdzie szukać więcej informacji o takim sposobie uprawy bananowca podpowiadam na końcu artykułu.Prawidłowo pielęgnowany bananowiec, któremu w sposób mechaniczny nie uszkodziliśmy liści, nie powinien w zasadzie chorować. Jeżeli na liściach zaczną się pojawiać plamy - najczęściej świadczy to o tym, iż roślina przebywa w zbyt chłodnym i ciemnym miejscu oraz jest zbyt obficie podlewana.
Ze szkodników mogą pojawić się przędziorki. Ich występowaniu sprzyja zbyt mała wilgotność powietrza.
Jeżeli bananowcowi zapewnisz właściwe warunki to po 4 lub 5 latach uprawy roślina pięknie zakwitnie. Kiedy zaczną się tworzyć owoce zastosuj nawóz bogaty w związki fosforu i potasu (np. Agrecol dla pomidorów).
Rozmnażanie- Niestety bananowiec kwitnie tylko raz i potem obumiera. Dlatego bardzo ważne jest aby uzyskać z niego nowe egzemplarze, zanim będzie za późno. Bananowca możesz rozmnożyć z odrostów korzeniowych. Aby to zrobić, gdy owoce dojrzeją i liście zaczną żółknąć, usuń owocujący pęd. Powstające młode odrosty zaczną wtedy szybko rosnąć i staną się nowymi roślinami.
Zdobycie sadzonki bananowca może być trudne i za pewne będzie ona dość droga. Jako alternatywy, można spróbować uprawy z nasion. Nasiona bananowców mają bardzo twarde łupiny. Dlatego przed siewem należy lekko uszkodzić ich łupiny np. pocierając papierem ściernym, a następnie moczyć (ok. 72 godz.) w letniej wodzie.
|